Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net
 
Yazarlar / İbrahim Yumuşak

Çocuğunuzun çalışma alışkanlığı kazanması için
 
Etiketler: ders çalışma alışkanlığı ve yaratıcılık nasıl kazandırılır, çocuğunuza çalışma azmi, başarıda ailenin rolü
 
Bir çocuğun iradesini zayıflatmak için en etkili yöntem, onda suçluluk duygusu uyandırmaktır. FROMM
 
Ders çalışmayan bir öğrenciye dünyanın tüm öğretmenleri bir araya gelse faydalı olamaz. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken, öğrencilerde motivasyon tekniklerine önem verilerek öğrenme alışkanlığı kazandırmak olmalıdır.
 
Öğrenme sevgisini ve alışkanlığını nasıl kazandıracağız
 
Bu konuda yapılması gereken ilk şey belki de tek şey; çocuğu karşılıksız sevmek. Koşullu sevgi çocuklarda korkular, kişilik bozuklukları, bağımlıklar ve özgüven sorunları doğurur. Bu yüzden çocuklar yaptıkları şeyler yüzünden değil, kendileri oldukları için sevilmelidir. Örneğin, iyi huylu bir çocuk olması ya da yüksek notlar alması için değil de, Karşılıksız Olarak, gerçekten sevildiğinin kanıtlanmasına ihtiyacı vardır.
 
Diğer önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:
  
Doğruları söylemeyin, doğruları yapın
Çocuğunuz sizin hala öğrenen biri olduğunuzu fark ediyor mu? Anne dizi, baba maç seyrederken çocuğun ders çalışma ve öğrenme isteği olmaz.
 
Bırakın çocuğunuz hata yapsın
Bazı anne babalar, çocuklarına sorumluluk vermekten kaçınır. Örneğin giysilerini onlar giydirir, yemeğini onlar yedirir, yatağını onlar toplar. Bütün bunlar çocuğa iyilik değil kötülüktür. Sorumluluklar çocuklara beceriler kazanmaları için fırsat verdiği gibi öğrenme sorumluluğu da verecektir.
 
İyi anne baba olmanız yetmez, mutlu insan da olmanız gerekir
Özellikle annenin çocuk üzerindeki etkisi ne denli büyütülürse büyütülsün abartılmış olmaz. Annenin yaşam sevgisi de tıpkı huzursuzluğu gibi bulaşıcıdır. Her iki tutum da çocuğun kişiliğini çok derinden etkiler. (Fromm)