Share  

Sizce okullarda dağıtılan tablet bilgisayarlar faydalı oldu mu?

annebabaokulu.net / Masallar - Hikayeler

 
CANCAĞIZIM
Yazan: Ergür ALTAN
 
 
Sen karşındakine kendi olabilme fırsatını verdin cancağızım. Öyle sakin, öyle duru baktın ki, bunu anlamasalar dahi, içinde yozluk olan yozluğunu gösterdi sana, tutuculuk olan tutuculuğunu, kibir olan kibrini, hoyratlık olan hoyratlığını.
 
Başka kılıklara girmedi karşındaki, başka kılıflar bulmadı kendisine. Ne geliyorsa içinden onu söyledi sana; duyumsadığı, düşündüğü gibi davrandı. Eğreti bir vicdandan, içtenliksiz bir saygıdan, aslı olmayan bir naiflikten uzak, ruhlarını, belleklerini ayna gibi tuttular yüzüne doğru senin.
 
Sen karşındakine kendi olabilme fırsatın verdin cancağızım. Baktıkları gibi görülendin sen, inandıklarının, yargıladıklarının dışında olabileceğin akıllarının uçlarından dahi geçmeyendin. Anlayabildikleri kadardın sadece, bu kadar basittin işte.
 
Her insanın bir yüzü vardır sadece; ikiyüzlü sandığın insanların gerçek yüzlerini gördün sen, gerçek hallerini gözlemledin, gerçek ahlaklarına tanıklık ettin. Değerleri ne kadar sığ da olsa, kendilerini nasıl eşitlediklerini hakka, nasıl yücelttiklerini emeğe, iyiliğe karşı nasıl kutsadıklarını seyrettin .
 
Sen karşındakine kendi olabilme fırsatını verdin cancağızım. Sen varsın diye süslenmediler sana hiç, makyaj yapmadılar, rollerini ezberlemeye çalışmadılar sana karşı. Oldukları gibiydiler; kendilerini senden kat kat güçlü, kat kat bilgili, kat kat görkemli saydıkları trajikomik bir zavallılık içinde.
 
Maskeli balolarda herkesin maskesiz halini bilensin sen. Üzülme e mi? Sevecenliğin, inceliğin, mücadelen ayrıdır senin; yolun yordamın berraktır. Ölgün suretler içinde hala can`lı iken yüreciğin, ne olur yitirme umudunu can`dan yana.
 
Sen karşındakine kendi olabilme fırsatını verdin cancağızım. Teşekkür et kendine bunun için. Kendince sevdalanmaya, sakince umutlanmaya, özgürce soluklanmaya devam et e mi?
 
İnceldiğin, yorulduğun, kopacağın yerlerden ve zamanlardan güzelleşensin sen cancağızım…