Aile Huzurunun Korunması

  • 09 Ağustos 2018
  • 778 kez görüntülendi.
Aile Huzurunun Korunması

annebabaokulu.net

Yolunda giden evlilikte;
Bir hanımefendi eşin, eşinin dış dünyadaki işlerine müdahale hakkı, imkanı ve ihtimali yoktur. Fikri sorulduğunda görüş ve öneride bulunma hakkı ve görevi elbette ki saklıdır.

 

Aynı şekilde;
Bir beyefendi eşin de evin sofra, yemek, çamaşır, eşyaların düzeni ve yerleştirilmesi gibi konularda, öneri hakkı saklı olmak kaydıyla, müdahale, karışma hakkı olmamalıdır.

 

Bir çok evlilikte tanık olduğumuz önemli sorunların başlangıç noktası, eşlerin bu tür görev alanlarındaki özerkliğine eşinin saygı göstermemesi olabiliyor.

 

Örneğin evin hanımı çocuklarının üst başlarını kendince giydirir. Çocukların kılık kıyafetine bakan beyefendinin, eşine şöyle seslenmesi eşinin görevine ve kendisine bir tür saygısızlık sayılır:

– Bu çocuğun penyesi hiç yakışmış mı Allah aşkına hanım? Değiştiriver şunu.
– Oğlum annene söyle, çorapların kıyafetine hiç uygun değil. Başka çorap versin sana…vs.

 

Bunun da ötesinde, eşi sıkıldığı halde mutfaktan çıkmayan ve bir çok mutfak işine karışan beyefendiler biliyoruz.

Her şeyden önce;
Böyle bir aile ortamında, çocukların ruh sağlığı zarar görür. Zira ister istemez eşler birbirleri ile atışmak zorunda kalırlar. Eşlerin bu tür gergin hallerine sık sık tanık olan çocukların, ebeveynleri konusundaki algıları karışır. Onlara karşı aidiyetleri zarar görür. İleride söz dinlememeye başlarlar.

 

Yaşar Kuru

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ