Aile İçindeki Empati Sorunları

  • 02 Mayıs 2018
  • 886 kez görüntülendi.
Aile İçindeki Empati Sorunları

Aile İçindeki Empati Sorunları

annebabaokulu.net

Anne, baba ve çocuk arasında meydana gelen tartışmaların çoğunluğu empati kuramama eksikliğinden meydana gelmektedir. Birbirini anlayamayan, en azından anlamaya çalışmayan aile bireylerinin sonu mutsuzluktur. Neden mi? Anne babanın sırf çocuklarını korumak vaya çocuklarının geleceklerini düşünmek başlığını sebep göstererek yaptıkları birçok hata vardır.

Mesela sokakta çocukların oynadığını görüp, dışarı çıkıp onlarla oynamak isteyen çocuğunuza dışarının tehlikeli olması sebeplerini gösterip onu eve kapatırsanız onun arkadaş edinmedeki veya sosyalleşmedeki özgüvenini yitirmesini sağlarsınız. Ve tabii ki bir çocuk olarak en büyük haklarından biri olan oyun oynama hakkına da el koymuş olursunuz. Ve çocuğunuza ilerideki tartışmalarınızda kullanması için haklı bir sebep verirsiniz.

Ya da ergenlik döneminde olan bir bireyi kişiliğinin oturmaya başladığı dönemlerde, sırf siz beğenmediğiniz için onun olmak için adımlar attığı kişiliği değiştirmeye, bastırmaya çalışırsanız çocuğunuzun vereceği tepki sizden uzaklaşmak olacaktır.” Ben çocuğumun çok iyi bir insan olmasını istiyorum ve tabii ki iyi yerlere gelmesini istiyorum. Annesi, babası değil miyim herhalde karışırım!” Peki çocuğunuz sizin ondan olmasını beklediğiniz kişi olmak istiyor mu? Ya da siz aileniz sizin davranışlarınızı kısıtladığında onlara hiç kızmamış mıydınınız? Eğer anne baba bu soruları düzgün bir biçimde oturup düşünür ve empati kurabilirse aile içi tartışmalar yadsınmayacak şekilde azalır. Eğer sorular istenilen sonuca ulaştırmazsa çocuklarınıza tartışmalarınızda kullanılabilecek bir sebep daha vermiş olursunuz.

Bu konuda eminim ki çocuğunuza karşı empati kurmaya ve onun özel alanına saygı duymaya başladığınızda onunla çok daha iyi anlaşabildiğinizi göreceksiniz. Ve lütfen bırakın hata yapsın. Bırakın hayatın acı gerçekleriyle yüzleşsin ki siz yanında olmadığınızda da kendi başına sorunlarıyla başa çıkabilsin. Ve ona güvenin. Biri size güvenip bir işi verdiğinde kendinizi nasıl mutlu hissettiyseniz bırakın çocuklarınızda bunu hissetsin.

Aslı Yelkenci

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ