ANNE BABA OLMAK

  • 14 Nisan 2018
  • 2.669 kez görüntülendi.
ANNE BABA OLMAK

Bence anne baba olmak önemli bir konu. Belki de biz çocuklar bu yüzden dualarımızda “annemin babamın günahlarını affet ” diyoruz.

Bizi yaratan ALLAH ‘TIR.
Dünya ‘ya ilk gözlerimizi açmamızı sağlayan anne ve babamız…
Bize hayatı öğreten anne ve babamız…

Hayatı öğretmek cümlesi insanı düşündürüyor. Evet, aileler bunu yapmalı ama yapmayan aileler de var. Bence bu yüzden çocuk gelişimi kitapları var. Ve ben bu yüzden
yazıyorum düşünüyorum. Çünkü biz çocuklar gelecektir.

Bu konuya uygun bir sürü kavram var. Adalet, sevgi, korunma, yalan, mutluluk…vb. Ben ise daha soyuttan anne babalığı göstermeye çalışacağım.

Sürekli yapma etme demeyin. Asıl kalbinden geçeni yap kalbin doğruyu söylüyor deyin. Çocuk yani bizler o zaman hayattan ders almaya başlarız. Onlara sürekli ikazda bulunmayın . Nedenini sorun açıklayın. En mühimi de çocuğu mucizelere inandırın. Sabah uyanınca elinden tutup “bugün çok güzel bir gün olacak buna inan “deyin. O günün
güzel geçeceğinden emin olun. Çünkü öyle olur. Birlikte oturup kitap okuyun. Okuyacağınız kitapların liste yapın.

Anne baba demek sorunları hemen çözen demek değildir. Asıl sorunu nasıl çözmesi gerektiğinin yollarını gösterip ona o azmi verip çocuğun sorunu kendisinin çözmesini sağlamaktır. Çocuğunuz koştuğunda gidip siz de onunla koşun. Birlikte yapın.

Çocuğunuzla beraber doğanın gizemini yaşamak, hissetmek çok güzeldir. Üzerinde durduğum nokta şu çocuklardaki olmayacak kavramını kaldırmalısınız. Hayatı sevdirirseniz o çocuk ileride güzel şeyler başaracaktır. Mucizelere inanmak, hayatta karşımıza çıkan sürprizlerle mutlu olmak lazım. Evreni hissedin. Bir konu üzerinde çatışın. Her
şeyi başarabileceğine inandırın. Mutluluk, aile böyle olur bence. Her şeyi başarabilir çünkü evren vardır. Pes etmez isen merak etme hayat sana çok güzel sürprizler getir. İşte anne baba bunları öğretmeli. Ailede dayanışma birlik olmalı. Eşinizi çok sevin. İnanç, pozitif enerji her şeyin üstesinden gelir. Hem iyi bir aile olmanın da.

Not: Bakın hiç biri parayla ilgili değil. Çünkü çocuklar illa parayla mutlu olmazlar. Bunu da unutmayın. Yukarıda yazdıklarım gayet olabilecek şeyler. Herkes yapabilir.

Sevgiler…

Duygu Özmen

9-B

www.annebabaokulu.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ