KELİMELER DÜNYASINA YOLCULUK

  • 07 Mayıs 2018
  • 344 kez görüntülendi.
KELİMELER DÜNYASINA YOLCULUK

Türkçede bazı kelimeler “cızz” oldu,

artık sekretere “asistan”, muhallebici için “süt ürünleri yöneticisi” deniyor.

İş komedi dizilerine kadar düştü.

SAĞLIK DURUMU Sakat-özürlü, engelli-özel insan: Bu en tartışmalı alanlardan biri. Acıma, hor görme anlamı verdiği düşünülen “sakat” kelimesinin yerini önce “özürlü” aldı. Sonra “özürlü” kelimesinin sözlük anlamının ‘”defolu” olduğu anlaşılınca bunun yerine “engelli” kelimesi konuldu. Ancak bu kelime de engelli kitle içinde tatmin edici bulunmadı.

Tekrar “”sakat” kelimesine dönülmesini isteyenler var. Engelli kelimesi tercih ediliyor. Kör-görme engelli: Zamanla daha kibar bir tanım olan “görme engelli”ye SOSYAL KONUM – AKRABALAR Üvey anne-(yeni karşılığı yok): Üvey kelimesinden nefret edildiği halde henüz yerine bir şey icat edilmedi. “Cici anne” gibi daha sevimli bir tanım da denendi ama bu da pek tutmadı. Kimsesiz çocıık-korunmaya muhtaç çocuk: Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumu “kimsesiz çocuk” sözünü sevmiyor. Onlara zaten sahip çıktıkları için artık “korunmaya muhtaç” kelimesini kullanıyorlar. Fakat kurum, çocukları koruma altına aldığına göre bu tanım da biraz anlamsızlaşıyor mu, bu da tartışmaya açık.

Dul-boşanmış: “Dul” kelimesi yasal tanım ve günlük kullanım olarak eşi ölenler için hâlâ kullanılıyor. Ama boşananlar için artık “boşanmış” sözü var. Nüfusta bile böyle geçiyor. Kaynana-kayınvalide: “Kaynana dili”, “kaynanalık etmek” gibi olumsuz kalıplardan dolayı yıllar içinde “kayınvalide” demek özellikle kaynanalar tarafından daha bir kabul gördü.

VE DİĞERLERİ Kampüs-yerleşke: Bu daha çok bir Türkçeleştirme denemesi. Özellikle üniversitelerde “yerleşke” kelimesini”yerleştirme” denemeleri var. Ama toplumda henüz çok da kabul görmedi. Tuvalet-lavabo: Daha kibar olmak adına mı bilinmez, tuvalete gitmek yerine “lavaboya gitmek” moda.

Kadın-bayan: Güya daha kibar olmak adına: aynı zamanda kız ve kadın ayrımını kapatmak için kullanılıyor. Erkeklere hiç “bay” denmezken “bayan” kelimesi pek kullanılır oldu.

MESLEKLER: Kapıcı – Apartman görevlisi

Şoför – Ulaştırma görevlisi

Berber – Saç tasarımcısı

Bekçi – Güvenlik görevlisi

Personel müdürü – İnsan kaynakları müdürü

Temizlikçi şefi – Housekeeper (!!!)

Fotoğrafçı – Fotoğraf sanatçısı

Gardiyan – İnfaz koruma memuru

Tezgâhtar – Satış elemanı-Müşteri temsilcisi

Garson – Servis elemanı gibi….

Aylin ŞAHİN -TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

YALOVA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ