Pedagojik Bilgiler

  • 09 Mayıs 2018
  • 644 kez görüntülendi.
Pedagojik Bilgiler

annebabaokulu.net

Her gün bir pedagojik bilgi

 Eğer gerçek bir aile babası olmak için para ve mal varlığının yeterli olduğunu düşünüyorsan zavallı bir haldesin. Samson R. Hirsh

⇒  “Mutlu bir evlilik için iki kişi gerekmiyor. Sadece bir kişi yeter: SEN!” (Byron Katie)

⇒  Çocuğun yanında hep birilerini suçluyorsak çocuk da başarısızlıklarında, eksikliklerini düzeltip çözüme odaklanmak yerine suçlayacak birilerini arayacaktır.

 

⇒  Gereğinden fazla bilgi, çocuğu yaşama hazırlamaz. Çünkü çocuk öğrendiklerini uygulamak için gerekli deneyimden yoksun olur; bu yüzden yeni durumlar karşısında çözüm üretemez. Böyle olunca da kendine, her zaman bağlı kalacağı bir dayanak arar.

 

  Okulun en önemli görevi, öğrencide öğrenme hevesi geliştirmektir.

 

  Eğer küçük bir çocuğun kendisi başına bir şey yapmasına izin vermezsen, kendini beslemesine, yürümesine, kendi kendine giyinmesine, yazı yazmasına resim yapmasına, kendini ifade etmesine izin vermezsen o çocuk asla gelişip bağımsız olamaz ve kendi ayakları üzerinde durarak kendi başına kararlarını veremez. Geriye çekilip onun hata yapmasına ve öğrendiği şeylerde usta olmasının uzun bir zaman almasına izin vermen gerekir. Çok sabırlı olmalısın ve zaman kazanmak için çocuğun yerine o işi senin yapman sana ne kadar cazip gelirse gelsin, bekleyip seyirci kalmalısın.
Alıntı kitap: İçimizdeki Kapıları Açmak, Yazarı: Eileen Caddy

Hazırlayan: annebabaokulu.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ