SU GİBİ AZİZ OLMAK

  • 09 Mayıs 2018
  • 285 kez görüntülendi.
SU GİBİ AZİZ OLMAK

Su ucuz değildir, azizdir su . Tatsız tuzsuz değildir; şerbettir, lezizdir su . Damarda akan sudur, gözleri gördüren su çiçekte bala dönüp peteği ördüren su .

Sadece iki harfle ifade ettiğimiz SU …Belki iki harfle söyleyebiliriz adını ama ne kadar değerli ve bir o kadar da duygu yüklüdür . Öyle ki şairler, yazarlar nice eserler yazmış; düşünürler birçok söz söylemiştir su üstüne.

Su, dünyada ne denli önemliyse bizim kültürümüzde, geleneklerimizde de o kadar kutsal

ve kıymetlidir: Birine su verdiğimiz zaman —Su gibi aziz ol. -derler. Kimi zaman değer bildirirken kimi zaman cömertliği ifade eder; Mevlana’nın dediği gibi: —Cömertlikte ve yardım etmekte su gibi ol.- Biri uzun yola çıktığında, yolculuğu suyun akışı gibi çabuk ve güzel geçsin diye —Su gibi git. su gibi dön deriz. Sevdiklerimizin arkasından su dökeriz, kısa zamanda sağlıkla yanımızda olmaları için. Canımız sıkıldığında sahilde otururuz suyun karşısına, derdimizin çaresini onda buluruz. En dar zamanlarımızda sudan medet umarız.

İnsanları birçok yönüyle etkileyen, yaşamımızın içinde maddi, manevi bu denli yoğun olan suyun en önemli özelliği bütün dünva üzerindeki YAŞAMİN KAYNAĞI olmasıdır.

Peki, bu kadar değerli olan suyu yeterince koruyor muyuz? Hayir!

Üzerine daha sayısız anlam yüklediğimiz; yaşam kasnağımız olan suyu kirletiyor, boşa harcıyor, onu yok ediyoruz. Suyu yok etmek dünyayı yok etmektir. Kendimizi susuzluğa mahkum etmek demektir.

Günümüzde suya gösterilen özen ve koruma yeterli değildir. Düşünelim, bir kumbaraya her gün on kuruş atarsak damlaya damlaya göl olur fakat musluğumuzu her gün müsrifçe akıtırsak millî servetimiz damlaya damlaya yok olur. Susuz hayat çölde yaşamaya benzer. Susuz ne ağaç ne toprak vardır.

Kendine, yaşamına değer veren her insan suya değer verir. Suyu harcarken duyarlı davranır. Bilir ki boşa harcadığı her damla su, kendi yaşam kaynağını kurutmak demektir. Bilir ki. yediği ekmek, aldığı hava suyun mucizeleridir. Ve yine bilir ki sağlıklı, yaşanabilir bir gelecek; suyun, su kaynaklarının korunmasına bağlıdır…

Aylin ŞAHİN

Türkçe Öğretmeni-YALOVA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ