NEDEN KİTAP OKUMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREMİYORUZ ?

  • 07 Mayıs 2018
  • 279 kez görüntülendi.
NEDEN KİTAP OKUMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREMİYORUZ ?

Kitaplar yıllardan beri insanların en temel bilgi kaynağı olmuştur. Sadece bilgi edinmek değil, başka kahramanlarda kendini bulduğu romanlar, eğlenme amaçlı çizgi romanlar, duygularını daha iyi ifade etmek için şiir kitapları da okumuşlardır.

Ancak teknolojinin gelişmesiyle kitapların yerini “daha kolay ve hızlı” bilgi edinilebilen internet almıştır. Bu da kitaplardan uzaklaşmamıza yol açmıştır. Bence kitap okumayı alışkanlık haline getiremememizin temel nedeni kitaplara karşı olan ön yargımızdır . Bu ön yargımız kitapların hepsinin sıkıcı olduğuyla ilgilidir. Oysa herkese göre  bir kitap mutlaka vardır. Kitap okuyup, okuduğunu anlayanlar derslerinde de başarılı olurlar. Çünkü anlama, her dersin temelini oluşturur. Paragraf sorusu çözmek için de, bir matematik problemini çözmek için de bize özel bir anahtar gerekir: Anlamak.

Peki kitap okumayı nasıl alışkanlık haline getirebiliriz? İlk önce boş vakitlerimizde kitap okuyarak işe başlayabiliriz. İnsanlara “‘Neden kitap okumuyorsun? ” sorusunu sorduğumuzda genelde “Zamanım yok “cevabını alırız. Ama bu yanlıştır. Mutlaka zamanımız vardır. Biz kitap okumak yerine TV izlemek, internette gezinmek gibi şeylerle uğraşmayı tercih ederiz, fakat bunların bize katkısı kitapla hiçbir şekilde kıyaslanamaz.

Kitaplar hayatı anlatan, öğreten, hiç yorulmadan bizlere bilgi vermeye hazır; bazen arkadaş bazen sırdaş bazen de öğretmendir, hayatta sahip olacaklarımızı, saygınlığımızı ve hedeflerimizin sınırını kitaplar belirleyecektir.

Aylin ŞAHİN- TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

YALOVA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ