Bebeklere Ev Kitabı Hazırlayalım

Özge Selçuk Bozkurt

Yazarın şu ana kadar yazılmış 12 makalesi bulunuyor.
  • 01 Nisan 2008
  • 125.825 kez görüntülendi.

・・・İşte söz verdiğim yazı: bebeğinize kitabını siz yapın!;) bakalım kaç kişi beğenecek ve uygulayacak??;). Bebeklerin ilgisini çekebilecek kendinizin yapabileceği bir kaç öneri size:

Bebeğinizin tanıdığı nesnelerin fotoğrafları çekip, bir albüme yerleştirip, kendi resimli kitabınızı oluşturabilirsiniz. Islanmaya karşı da koruyucu olacak bu albümün üst kısmını bantlayın. Çocuğunuzun tanıdığı nesneleri gördüğündeki yüzünü inceleyin. Bebekler, birden gördüğü şeylere, saklanıp aniden gözüken objelere karşı ilgilidir. (Nesne devamlılığı) Hayvan resimlerinin olduğu bir kitaptaki bazı hayvanlarının üzerini postit yapıştırarak örtünüz. Sayfayı çevirip gizlenmiş olan hayvanın sesini çıkartın ve ardından “cee-ee, kedi buraya saklanmış” …vb deyin.

Farklı dokunsal ögeler içeren kitaplar yapabilirsiniz. Kalın kağıda çıktısını aldığınız geometrik şekillerin/ hayvan figürlerinin/ tanıdığı objelerin bir kısmına farklı dokunsal özellikteki ( kadife , havlu, zımpara kağıdı, tırtıklı eva kağıdı…vb) nesneleri yapıştırarark bebeğinizin “doku hafızasını” geliştirebilirsiniz.  Bir eldivenin avcuna fotoğraf albümünden yaptığınız hayvan resimlerinin olduğu kitabı yapıştırabilirsiniz. Hışır hışır poşeti avuç içinize koyup, bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz. Sonra da parmak kuklalarını eldivenin üzerine geçirebilirsiniz. ( çok maarifetliyim diyorsanız her bir parmağa hayvan motifi işleyebilirsiniz tabii!;)

Siyah-beyaz bebek grafiklerinden oluşan bir kitap yapabilirsiniz! Çıktısını alabileceğiniz grafikleri yine bir albüme koyup, bebeğinizin görebileceği bir yerde tutup bakmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için google’a “bebek grafikleri” “siyah beyaz puantiye” siyah beyaz desenli kumaş …vb yazabilirsiniz.

Özge SELÇUK BOZKURT
Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı
ozgeselcukbozkurt.com

YAZARIN SON YAZILARI
Okula Başlıyorum - 17 Nisan 2008
Kreşe Başlama Yaşı - 10 Nisan 2008
Bilinçli Oyun - 16 Mart 2008
Giyinmeme Sendromu - 5 Mart 2008
Kalem Tutma Becerisi - 25 Şubat 2008
Terlik Oyunu Etkinliği - 20 Şubat 2008
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ