Sınavlara Hazırlık Sürecinde Teknik Bilgiler

  • 07 Eylül 2007
  • 1.255.138 kez görüntülendi.
Sınavlara Hazırlık Sürecinde Teknik Bilgiler

Sınavlara hazırlananlar, girecekleri sınavın aynı zamanda bir taktik sınavı olduğunu unutmamalıdır. Herkesin kendisine özel taktikleri olabileceği gibi bazı ortak taktikler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

İyi bir şekilde motive olabilmek için hedefinizi belirleyiniz ve hedefinizdeki bölümü kazanmak için yaklaşık kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin. Böylece çalışmalar sonuca yönelik olacaktır.

Deneme sınavlarında çözüme hangi testten başlanacağı, her teste ne kadar süre ayrılacağı belirlenmelidir. Bunun için de deneme sınavları, gerçek sınavmış gibi algılanmalıdır. Her denemenin sonunda yanlış ve boş sorularınızı kontrol edin. Aynı eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

Sınav yaklaştıkça genel tekrarlar daha çok önem kazanır.  Bu yüzden tüm sınav konularını sınavdan en az 2 ay önce bitirip tekrarı hedefleyin. Ayrıca sınava yakın bir süre içinde formüllerin tekrar edilmesinin çok yararlı olacağı unutulmamalıdır.

Bilinen bir şeyin başkasına anlatılması en etkili öğrenme yöntemdir. Anlaşabileceğiniz arkadaş veya arkadaşlarla bir araya gelinerek böyle bir çalışma yapılabilir. Böylece büyük bir fark yaratmış olursunuz.

İlk yılda sınavı kazanmayı hedefleyin

Bazı öğrenciler okul ile birlikte sınava hazırlanmanın zor olduğunu düşünmektedir. Oysa sınıfta gördüğünüz konular aynı zamanda sınavda karşılaşacağınız konulardır.

Önceliklerini belirlediğinde her şey için zaman vardır

Sınava hazırlık sürecindeki en önemli basamaklardan biri de zamanı doğru ve etkili kullanmak olduğundan zaman yönetimi hakkında bilgi edinin. Zamanı planlayamama ve yanlış çalışma alışkanlıkları öğrenme güçlüğüne ve başarısız olma kaygısına neden olabilir.

Bütün sınavlarda başarıya ulaşmanın ilk şartı kitap okuma alışkanlığıdır

Sınavda sayısal sorular dahil bir çok soru verilen bilgileri iyi okuma, kullanma ve yorumlamaya dayalı sorulardan oluşmaktadır. Bu nedenle sınav hazırlık programında en az 15 dakika en fazla 1 saat kitap okuma vakti olmalıdır. Kitap okumak, anlama hızımızın artmasını ve kavrama kapasitemizin gelişmesini sağlar.

Sınavlara yakın bir zamanda formülleri tekrar edin.

Hazırlık dergileri adayların işini kolaylaştıran kaynaklardan biridir.

Çıkmış soruları çözmek avantaj sağlayacaktır. Önceki yıllarda çıkmış sorular incelendiğinde; çok benzer hatta aynı tip soruların defalarca sorulduğu görülmektedir.

Sınavları olmazsa olmaz haline getirmek kendimiz hakkında olumsuz düşüncelere yol açabilecektir. Bu tür düşünceler kendimize olan saygımızın ve özgüvenimizin azalmasına da sebep olabilir.   

Öğrenme kapasitemizin artması için doğru beslenme önemlidir. Abur cubur yeme alışkanlığının çok arttığı günümüzde yediklerimize çok dikkat etmeli, zekâyı geliştiren, vücudun ihtiyaç duyduğu doğal gıdaları almaya, özellikle düzenli kahvaltı alışkanlığı kazanmaya özen göstermeliyiz.

Her gün egzersiz yapın. Bizim önerimiz fırsat buldukça hareketli olmanızdır.

Başarılar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ