Uyku yoksunluğu antidepresan etki mi yapıyor?

  • 12 Mayıs 2018
  • 500.347 kez görüntülendi.
Uyku yoksunluğu antidepresan etki mi yapıyor?

annebabaokulu.net

“Uyku yoksunluğunun antidepresan etkilerinin keşfi 30 yıl öncesine dayanıyor fakat hala bu etkinin ne kadar tedavi edici olduğuna dair elimizde net bir sonuç yok ve en iyi klinik sonuçlara varabilmiş değiliz” diyor Penn Uyku Merkezi yönetim kurulu üyesi ve Psikiyatrist Yardımcı Doçent Philip Gehrman.

2000’den fazla hastanın incelenmesi sonucu, ekip geçtiğimiz 36 yılda yapılan çalışmalar içinden son 66 çalışmanın verilerini bir araya getirdi. Bu verileri inceleyerek, uyku yoksunluğunun zamanlama ve türüne göre nasıl cevaplar alındığını analiz etti.

Çare Uyku Yoksunluğu mu?

Yapılan çalışmaların analizleri sonucunda uyku yoksunluğunun pek çok topluluğa önerilebileceği kanısına varıldı. J. Crescenz VA Tıp Merkezi Klinik Psikoloğu Profesör Elaine Boland “Ne kadar cevap alındığı, uyku yoksunluğunun nasıl geliştiği ya da depresyonun türünü ayırt etmeksizin, neredeyse hepsinde eşdeğer sonuçlara ulaştık.” şeklinde açıklama yaptı.

Araştırmacılar, uyku yoksunuğunun depresyonda nasıl hızlı ve etkili çözüm olduğu konusunda daha çok çalışma yapılması gerektiğini savunuyorlar. Ayrıca, depresyon hastalarının uyku yoksunluğundan mümkün olan en az negatif şekilde etkilenecekleri şekilde elle tutulur somut bir tedavi yönteminin de yakın gelecekte mümkün olacağının müjdesini veriyorlar.

Hazırlayan: annebabaokulu.net

KAYNAK: Science Daily
bilimoloji.com/uyku-yoksunlugu-anti-depresan-etkisi-yapiyor/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ