Bir insanlık suçu: İşleri ehline vermemek

  • 04 Mayıs 2018
  • 500.368 kez görüntülendi.
Bir insanlık suçu: İşleri ehline vermemek

annebabaokulu.net

İşin ehline verilmemesi toplumsal yıkıntıların artmasına, çöküntülerin de hızlanmasına sebebiyet verir. Günümüzde sadece resmi sektörde değil, kişiler kendi iş yerlerinde bile işleri uzmanına vermemektedirler.

Bir toplumda işler iyi gidiyorsa, o toplumda işler ehline ve uzmanına verilmiş demektir. Şayet iyi gitmiyor, o toplumun fertleri sıkıntılar, ıstıraplar içinde kıvranıyorsa, o toplumda işler, ehil olmayan beceriksiz kişilere teslim edilmiş demektir.

Şahsî ihtiras ve çıkarları uğruna, şu veya bu gerekçelerle ehil olmayan kişileri iş başına getirenler çok büyük vebal altındadırlar ve insanlık suçu işlemektedirler. Onlar sadece kendilerini yakmazlar, toplumlarını da yakarlar. Çünkü yaptıkları seçimin etkisi sonsuza kadar sürmektedir.

Hayatımızda aldığımız kararlar ve yaptığımız seçimler, konuştuğumuz her söz hatta mimiklerimiz bile sonsuza kadar yaşar. Bunu bilimde en iyi “kelebek etkisi teorisi” açıklar. Bu teoriye göre; “Afrika’da kanat çırpan bir kelebek, Avrupa’da fırtına yaratabilir”. Yani küçük, önemsiz bir durum bile, beklenmedik boyutlara ulaşır ve etkisi sonsuza kadar sürer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan: annebabaokulu.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ